Warning: Trying to access array offset on false in /home/awplt/domains/renatosarbatos.lt/public_html/wp-content/themes/Divi-3.9/Divi/includes/builder/functions.php on line 2200
Paprastoji kiaulpienė (Taraxacum officinale) | Renatos arbatos

Paprastoji kiaulpienė (Taraxacum officinale)

Kiaulpienė

Kiaulpienės vienos vertingiausių vaistažolių mūsų krašte. Vertingos visos augalo dalys: šaknys, lapai, žiedai, koteliai. Šaknys kasamos anksti pavasarį arba vėlai rudenį, lapai renkami jau gerokai paaugę, o augalui žydint, renkami žiedai ir koteliai.

Kiaulpienių cheminė sudėtis nepaprastai turtinga. Lapuose gausu vitamino C 417mg%, vitamino B2 225mg%, karoteno 43mg%, nemažai vitaminų A, B1, geležies, kalcio, fosforo, kalio ir kitų mineralinių medžiagų, kartaus glikozido taraksacino, triterpeninių alkoholių, proteinų, riebalų, angliavandenių, gausu karotenoidų: taraksantino, flavoksantino, liuteino, faradiolo. Šaknyse gausu 40% inulino, iki 18% cukrų, apie 80mg% vitamino C, 12% pelenų, 21% proteinų, 3% kaučiuko, riebalų, kurių sudėtyje yra palmitino,oleino,cerotino,meliso rugščių, glicerolių, glikozido taraksacino, tarakserolio, taraksolio, sterolių, mineralinių medžiagų.

Kiaulpienė vartojama gydant inkstų ligas, padidėjusį kraujo spaudimą, geltą, vidurių užkietėjimą. Kiaulpienių lapai reguliuoja virškinimą, gerina medžiagų apykaitą. Kiaulpienių lapų nuovirai skatina akmenų iš inkstų ir tulžies pūslės išvarymą. Preparatai su kiaulpienių lapais rekomenduojami esant celiulitui, nutukimui, odos susirgimams, avitaminozei, anemijai. Kiaulpienės lapai pasižymi diuretiniu veikimu ir skatina šlapimo išsiskyrimą. Mūsų šlapime yra iki 4 proc. riebalų. Pienės kaip diuretikas varo šlapimą, taip kartu mažina susikaupusių riebalų kiekį, nesukeldamos šalutinio poveikio. Kaip diuretikas, kiaulpienė, mažina aukštą ir kraujospūdį, padeda pašalinti toksiškas medžiagas iš inkstų ir šlapimo takų, padeda pašalinti cukraus perteklių iš organizmo. Pienėse yra dezinfekuojamųjų ypatybių, kurios užkerta kelią įsitvirtinti mikrobams mūsų organizme. Pienėse gausu antioksidantų – vitamino C ir liuteino, kurie neutralizuoja laisvųjų radikalų poveikį, detoksifikuoja organizmą, teigiamai veikia kepenis, kaulus, ypač tai aktualu vyresniame amžiuje.

Dideli kiaulpienių nuovirų kiekiai gali sutrikdyti širdies veiklą. Reikia saugotis, kad augalo sulčių nepatektų į akis. Vaikams vartoti kiaulpienių preparatų nepatartina.